Strona WWW

608 869 639

(86) 218 08 62

ul. Polowa 13 lok. 2 18-400 Łomża

Stomatologia estetyczna

Ta dziedzina stomatologii łączy w sobie różne dziedziny, żeby uzyskać efekt pięknego uśmiechu. Często nie jest do osiągnięcia od razu i wymaga rozpoczęcia leczenia zachowawczego, ortodontycznego, peridontologicznego etc.

 

Jakie są najczęstsze problemy z pięknym uśmiechem:

 

kolor kości zęba - większość osób urodzonych w naszej części Europy ma naturalnie kremowy kolor zęba. Mimo dostępnych współcześnie w drogeriach licznych środków, profesjonalny efekt wybielenia można uzyskać tylko w gabinecie stomatologicznym (niżej więcej informacji o wybielaniu)

 

przebarwienia i osady wynikające z używek - papierosy, czerwone wino, kawa, herbata przebarwiają szkliwo zęba, regularne piaskowanie zębów (co pół roku) i stosowanie past wybielających pozwala na utrzymanie ładnego uśmiechu.

 

kamień - to stwardniały osad. Wystarczy kilkudniowy, nieoczyszczony osad, żeby powstał kamień nazębny, który musi być usunięty w gabinecie stomatologicznym. Nieusuwanie kamienia nazębnego prowadzi do procesów zapalnych przyzębia i paradontozy. Kamień jest usuwany skalerem ultradźwiękowym. Mimo, że zabieg nie należy do bolesnych, to wrażliwym pacjentom proponujemy znieczulenie.

 

wady zgryzu - lekarz proponuje kompleksowe leczenie ortodontyczne, czytaj więcej w części Ortodoncja

 

problemy z ubytkami - lekarz proponuje wymianę wypełnień, usunięcie próchnicy wtórnej.

 

uszkodzenia korony zęba - uszkodzenie może mieć pochodzenie próchnicowe lub urazowe (uraz zewnętrzny lub uraz zgryzowy). Najpierw lekarz rozwiązuje przyczynę problemu (stosując leczenie zachowawcze, endodontyczne czy ortodontyczne), a następnie proponuje pacjentowi rozwiązanie estetyczne odbudowy zęba. W zależności od stopnia uszkodzenia, zasobności portfela, lekarz może skorygować kształt zęba przy użyciu różnych narzędzi:

        wypełnienie (materiał kompozytowy), najnowsze nanotechnologie pozwalają na...

        licówki - np. pokrywanie przebarwionych zębów licówkami

        koroną (uzupełnienie protetyczne) - jeśli stopień ubytku jest duży może okazać się konieczne leczenie protetyczne, więcej w części Protetyka

korekta kształtu zębów materiałem kompozytowym - przy użyciu  nowoczesnych technologii nanokompozytów można  odbudować zęby z zachowaniem ich naturalnej budowy i przeprowadzić korektę kształtu czy zamknąć  diastemę (szparę między zębami] i poprawić uśmiech.

- zęby martwe -     w wyniku urazu lub nieleczonej próchnicy i związanych z nią powikłań, dochodzi do obumierania zębów. Najczęściej ulegają przebarwieniom i stanowią duży problem estetyczny. Nie zawsze jest wskazanie do leczenia protetycznego, jednak zęby martwe często stanową problem estetyczny.  Lekarz może zaproponować specjalny preparat wybielający  Opalescence endo, który umieszczamy wewnątrz zęba i pozostawimy w ten sposób zabezpieczając opatrunkiem. Całą procedurę powtarzamy 2-3 razy - do uzyskania odpowiedniego efektu.

 

Wybielanie zębów

Pierwszym krokiem jest dokładne zbadanie uzębienia pacjenta (zęby muszą być zdrowe, wyleczone,  poddane zabiegom usunięcia kamienia nazębnego, naddziąsłowego i poddziąsłowego).

 

Następnie pobierany jest wycisk, w celu wykonania indywidualnej nakładki - szyny na zęby. W zależności od wskazań (stan zębów, wrażliwość, kolor szkliwa) dobierany jest odpowiedni żel i jego stężenie. Pacjent w domu zakłada na noc (po wieczornym szczotkowaniu) na zęby nakładki z zaaplikowaną odpowiednią dawką żelu. Zabieg trwa od 7 do 14 dni.

 

Warto wiedzieć, że preparaty wybielające nie działają na wypełnienia kompozytowe  czy korony protetyczne (indywidualnie podejmowana jest decyzja o wymianie nieestetycznych wypełnień przed lub po wybielaniu).

 

W czasie wybielania nie należy palić papierosów, spożywać kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, koloryzowanych napojów i soków owocowych. Czasem może pojawić się nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne (zimno, ciepło). Jednak zastosowanie specjalnych preparatów znosi tę dolegliwość.

Zobacz nasz gabinet >>