Strona WWW

608 869 639

(86) 218 08 62

ul. Polowa 13 lok. 2 18-400 Łomża

Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która koryguje nieprawidłowości zębowe, odchylenia we wzajemnym położeniu szczęk i wady zgryzu.

 

Zapraszamy do podjęcia leczenia ortodontycznego w każdym wieku:

 • do lat 5 - profilaktyka i aparaty miofunkcjonalne - w tak wczesnym wieku najważniejsza jest profilaktyka - lekarz ocenia funkcje oddychania, połykania i mowy oraz zaleca odpowiednie ćwiczenia lub ewentualnie - aparaty miofunkcjonalne (korygujące złe nawyki czynnościowe, takie jak: ssanie palca lub kciuka, oddychanie przez usta czy nieprawidłowe połykanie).

 aparaty miofunkcjonalne

 • w uzębieniu mlecznym, mieszanym i wczesnym stałym - aparaty ruchome - wady zgryzu w okresie rozwojowym leczymy wykorzystując siły fizjologiczne, bardzo korzystne dla prawidłowego rozwoju narządu żucia. Stosujemy płytki akrylowe, aparaty dwuszczękowe, w kolorze wybranym przez pacjenta (mają elementy metalowe, druciane, sprężyny i śruby). Czas leczenia i jego skuteczność zależy od wieku i współpracy z lekarzem (respektowania zaleceń).

aparaty ruchome (źródło: DJ Labor) 

 • w uzębieniu stałym - bez górnej granicy wiekowej - aparaty stałe

 

W zależności od wady zgryzu lekarz dobierze najlepszą metodę leczenia, a pacjent może wybrać estetykę zamków. Oferujemy zamki:

 • metalowe
 • porcelanowe
 • kosmetyczne (szafirowe, kryształowe przezroczyste] - droższe zamki, odpowiednie dla najbardziej wymagajacych pacjentów, którym zależy by aparat był jak najmniej widoczny
 • u osób z problemami alergii stosujemy zamki bezniklowe wykonane ze stopów tytanowych

 

zamki kosmetyczne  zamki metalowe

aparaty stałe (źródło 3M-Poland)


Metody leczenia

Nawet w najtrudniejszych przypadkach współczesna ortodoncja znajduje rozwiązania. Specjalizujemy się w najnowszych technologiach, stale rozwijając wiedzę na kursach,.

 

 

Zamki samoligaturujące  (smart clip, empower)

 • System który pozwala na rzadsze wizyty, daje więcej możliwości bezekstrakcyjnego leczenia. Sprzyja utrzymaniu higieny. 

 

System Damona

Ten klinicznie sprawdzony sposób leczenia, wyrównuje zęby delikatniej i pozytywnie zmienia estetykę twarzy, w większości przypadków bez ekstrakcji lub łuków podniebiennych. Takie podejście do leczenia bierze pod uwagę przewidywany wygląd pacjentów w wieku 40-50 lat później.

W zamkach systemu Damona zastosowano pasywny mechanizm poślizgowy w celu utrzymania drutu w zamku. Zmniejszony nacisk na zęby pacjenta pozwala na ich szybsze i wygodniejsze przesuwanie. Bezligaturowe (bez gumek) zamki nie są obwiązywane i są łagodne dla zębów oraz tkanek. Druty wysokiej technologii z pamięcią kształtu szybko przesuwają zęby oraz wymagają o wiele mniej regulowania. Dzięki temu częstotliwość wizyt zostaje zmniejszona, a okres leczenia się skraca.

 

zamki systemu Damona (źródło: Polorto)


Jak przebiega typowe leczenie ortodontyczne

(zęby muszą wyleczone)

1. wizyta: konsultacja wstępna, wywiad, badanie pacjenta, pobierane są wyciski, skierowanie na RTG - wykonanie fotografii uzębienia

2. wizyta: po przeprowadzonym badaniu klinicznym i analizie zostaje zaproponowany plan, czas i metoda leczenia, pacjent wybiera zamki

3. wizyta - zakładany aparat

4. wizyty kontrolne - w zależności od systemu leczenia i wady zgryzu, wizyty co 4 , 6 do co 10 tygodni

 1. zakończenie leczenia - zdjęcie aparatu stałego - to zabieg usuwania elementów aparatu ortodontycznego, scaling (usuwanie kamienia), oczyszczanie, piaskowanie i polerowanie zębów, pobranie wycisków i założenie aparatu retencyjnego - rozpoczyna się etap leczenia retencyjnego, stabilizującego uzyskane efekty (w łuku górnym estetyczna płytka kosmetyczna, w łuku dolnym niewidoczny retainer - specjalny drucik, przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów). W niektórych przypadkach jest wskazanie do dwóch typów retencij jednocześnie. .Następnie wykonywany jest:
 •  przegląd stomatologiczny i instruktaż higieny jamy ustnej
 • fotografie cyfrowe
 • zabieg fluoryzacji kontaktowej

W czasie leczenia retencji  obowiązkowe są wizyty kontrolne.

Zobacz nasz gabinet >>