Strona WWW

608 869 639

(86) 218 08 62

ul. Polowa 13 lok. 2 18-400 Łomża

Porady

ZDROWIE ZACZYNA SIĘ W USTACH

 

Żeby zadbać o zdrowie jamy ustnej, należy pamiętać o dwóch kluczowych elementach: odpowiedniej diecie i prawidłowej higienie jamy ustnej.

 

Wskazówki żywieniowe i znaczenie diety

O zdrowe zęby warto zadbać jak najwcześniej - najlepiej jeszcze przed urodzeniem dziecka. Odpowiednio zbilansowana, bogata w składniki mineralne dieta przyszłej mamy ma duży wpływ na zdrowie zębów przyszłego dziecka. Kluczowe jest ograniczenie węglowodanów i dieta bogata w witaminy, wapń i fosfor. Także prawidłowe odżywianie niemowląt i małych dzieci oraz odpowiednia higiena od najmłodszych lat wpływa na kształtowanie i rozwój zębów oraz przyzębia. W przypadku młodzieży i osób dorosłych dieta ma duże znaczenie w profilaktyce próchnicy (ograniczenie słodyczy) oraz w zapobieganiu powstawania osadów (papierosy, czerwone wino, kawa, herbata przebarwiają szkliwo zęba).    

 

 

Jak prawidłowo pielęgnować jamę ustną?

Kolejnym kluczowym elementem jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Najlepiej jeśli technikę szczotkowania dobierze indywidualnie lekarz lub higienistka - w zależności od stanu zębów i dziąseł. Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 3 minuty. Zęby myjemy minimum 2 razy dziennie - rano po śniadaniu i wieczorem po posiłku przed snem. Osoby leczone ortodontycznymi aparatami stałymi powinny szczotkować zęby po każdym posiłku.

Warto wiedzieć, że szczoteczka usunie tylko 50% osadu. Dlatego polecamy produkty uzupełniające: nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe, czyściki, płyny do płukania jamy ustnej, irygatory (urządzenia które strumieniem wody lub płynu oczyszczają przestrzenie międzyzębowe i kieszonki dziąsłowe - ważne w profilaktyce chorób przyzębia).

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na czyszczenie przydziąsłowej okolicy koron i mostów. Są to miejsca predysponowane do odkładania się płytki bakteryjnej. Tutaj także polecamy odpowiednie przybory (irygatory czy nici super flos).

 

 

Problemy z dziąsłami dotykają 70% populacji. Główną przyczyną jest płytka nazębna - siedlisko bakterii i uwalnianych przez nie toksyn wywołujące stany zapalne przyzębia.  Powiązanie między chorobami przyzębia i ogólnym stanem zdrowia jest znane i udowodnione. Bakterie z płytki nazębnej dostają się do krwi i sprzyjają powstawaniu różnych chorób, dlatego dbanie o zdrowie jamy ustnej jest dbaniem o ogólny stan  zdrowia.

 

Paradontoza to choroba przyzębia - czyli tkanek otaczających zęby. Polega na uszkodzeniu tkanek utrzymujących ząb w kości. Konsekwencją tego procesu jest rozchwianie, wysuwanie i wydłużanie zębów, a w zaawansowanym stanie - utrata zęba.

 

Scaling, czyli profesjonalne czyszczenie zębów, ma na celu usunięcie twardych złogów - kamienia nazębnego przy pomocy scalera ultradźwiękowego. Po scalingu następuje wypolerowanie powierzchni zęba i zabieg fluoryzacji.

 

Piaskowanie - to zabieg usuwania osadu i przebarwień od kawy, herbaty, tytoniu itp. przy pomocy piaskarki, z użyciem specjalnego piasku. Po piaskowaniu wykonuje się także zabieg fluoryzacji.

 

Higienizację przeprowadza higienistka - zapraszamy na wizyty higieniczne, podczas których również udzielany jest indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej [metoda szczotkowania, dobór pasty i szczoteczki oraz produktów uzupełniających w zależności od wskazań i potrzeb.

 

 


Jak dbać o higienę podczas leczenia ortodontycznego aparatem stałym? 

Po założeniu aparatu pacjent dostaje szczegółowe instrukcje jak przystosować się do aparatu i jak dbać o higienę. Każdy pacjent dostaje szczoteczkę z wyciorkiem i wosk. Polecamy specjalne preparaty: pasty, płyny, szczoteczki ze specjalnie wyprofilowanym włosem, pozwalające na dokładne mycie zębów między zamkami aparatu, a także wyciorki i szczoteczki pęczkowe do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.

 

W pierwszych dniach po założeniu może dochodzić do podrażnienia śluzówki warg i policzków- -polecamy zaklejanie tych fragmentów aparatu specjalnym woskiem lub silikonem .Wszystkie produkty można nabyć w naszym gabinecie. .

Zobacz nasz gabinet >>